Darmowe loty balonami na uwięzi, katapulta ludzka, astrotraining, mobilne planetarium z projekcją filmów astronomicznych, czy prezentacja śmigłowca ultralekkiego – to tylko niektóre atrakcje I Festiwalu Balonowego w Dywitach, który odbędzie się 25 czerwca na miejscowym stadionie. Gmina Dywity wraca balonowo-lotniczą imprezą do niezwykłej przeszłości naznaczonej historią sterowców.
Pierwszy Festiwal Balonowy w Dywitach to wydarzenie dla wszystkich osób kochających wolność, lotnictwo, astronomię i… dreszczyk emocji. Podczas festiwalu na płycie dywickiego stadionu królować będą dwa balony, którymi będzie można odbyć darmowy lot na uwięzi na wysokość od 20 do 40 metrów. Jednorazowo do kosza będzie mogło wsiąść od 2 do 4 osób, w zależności od wagi.
- Chcemy, żeby jak największa liczba mieszkańców mogła spojrzeć na Dywity z nowej perspektywy i poczuć lotniczą przygodę – mówi Jacek Szydło, wójt Gminy Dywity.
Dodatkowo przed zakończeniem imprezy jeden z balonów odbędzie lot widokowy nad Dywitami. Duża dawka adrenaliny towarzyszyć będzie też osobom, które zdecydują się wystrzelić z ludzkiej katapulty na elastycznych linach na wysokość nawet do 15 metrów w górę. Na żyroskopie (astrotraining), który obraca się we wszystkich płaszczyznach będzie można doznać przeciążeń, jakie są udziałem astronautów, czy pilotów myśliwców. Dzięki współpracy z Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Olsztynie na stadionie stanie dmuchane mobilne planetarium, w którym na wygodnych poduszkach będzie można obejrzeć filmy astronomiczne („Mała gwiazdka, której się udało” - dla dzieci, „Nadszedł czas” i „Dwa szkiełka”). Z kolei na stanowisku teleskopowym będą prowadzone obserwacje słońca. Dużą atrakcją będzie też z pewnością prezentacja śmigłowca ultralekkiego – nowej rzeczy w Polsce! Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych, bo organizatorzy zaplanowali dmuchany plac zabaw Jungle z mini zjeżdżalniami, malowanie buziek i inne niespodzianki. W budynku stadionowym zaprezentowane zostaną też dwie wystawy: pierwsza to efekt projektu „Sterowce – historia, teraźniejszość, przyszłość” autorstwa gimnazjalistów z Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie oraz wystawa zdjęć z pokazów lotniczych, autorstwa Macieja Wachowskiego, pochodzącego z Dywit pasjonata fotografii lotniczej i rajdowej. O fachowy komentarz na balonowo-lotniczej imprezie zadba Michał Setlak z „Przeglądu Lotniczego”, który prowadzi pokazy lotnicze w całej Polsce.
Po zakończeniu festiwalu balonowego na taneczno-rozrywkową „Potańcówkę Sołecką pod Stodołą w Dywitach” zaprasza Sołtys i Rada Sołecka wsi Dywity (w godz. od 19.00-24.00). Będzie muzyka biesiadna, gry i konkurencje z nagrodami.
Impreza została dofinansowana przez Powiat Olsztyński.
Ważna informacja: jeśli pogoda nie pozwoli na start balonów w sobotę 25 czerwca, to loty zostaną przeniesione na niedzielę 26 czerwca.