Chcą chronić wodną perłę Warmii

07.03.2025

Pasłęka to jedna z największych i najpiękniejszych warmińskich rzek. Nazywana jest perłą Warmii i stanowi naturalną granicę z Mazurami. Niestety, jej stan z każdym rokiem pogarsza się. Miłośnicy Pasłęki chcą temu przeciwdziałać wspólnie z Powiatem Olsztyńskim.

W Starostwie Powiatowym w Olsztynie 7 marca odbyło się spotkanie grona osób, którym na sercu leży ochrona tej warmińskiej rzeki. Wśród nich znaleźli się członkowie Towarzystwa Miłośników Pasłęki „Passaria”, Stowarzyszenia ISĄG, naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Olsztynie pod przewodnictwem Andrzeja Abako, starosty olsztyńskiego i wicestarosty Artura Wrochny.

- Pasłęka zasługuje na ochronę, w końcu znajduje się na obszarze chronionym Natura 2000, na jej terenie znajduje się rezerwat „Ostoja bobrów”. Powinna więc być w pierwszej klasie czystości, tymczasem jej stan jest coraz gorszy. Degradacja Pasłęki stale się pogłębia z powodów cywilizacyjnych – mówi Piotr Piskorski, prezes Towarzystwa „Passaria”, inicjator spotkania.

Problem widzą też władze Powiatu Olsztyńskiego. – Obszar strategiczny interwencji jest ważny zarówno dla nas, jak i dla społeczników. Chodzi o ochronę przyrody i rozwój gospodarczo-turystyczny. Dlatego w Strategii Rozwoju Obszaru Funkcjonalnego Szlak Świętej Warmii do 2030 roku zwróciliśmy uwagę na to, że słabo rozwinięta gospodarka ściekowa w naszym regionie niesie negatywne konsekwencje z uwagi na bliskość Bałtyku, z kolei niedostateczna infrastruktura społeczno-gospodarcza jest wręcz zagrożeniem dla przyrody, przyczynia się do degradacji środowiska naturalnego i utraty bioróżnorodności. Jest to związane z bliskością stolicy województwa warmińsko-mazurskiego i brakiem strategii inwestycyjnych – wyjaśnia starosta Andrzej Abako.

Wszyscy uczestnicy spotkania w starostwie zgodnie podkreślili, że problem jest tak duży, że wymaga interwencji ze strony władz województwa, a zapisy poświęcone konieczności działań na rzecz ochrony przyrody w omawianym obszarze powinny się znaleźć w Strategii rozwoju województwa warmińsko-mazurskiego. Temu też będzie poświęcone kolejne spotkanie. Temat jest również bliski Radiu Olsztyn, na antenie którego ma się ukazać materiał dźwiękowy poświęcony ochronie warmińskich rzek.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.Rozumiem