GUS podał nowe dane na temat demografii w województwie

17.10.2024

Jak wynika z informacji Urzędu Statystycznego w Olsztynie pod koniec czerwca tego roku województwo warmińsko-mazurskie miało 1 milion 353 tysięcy mieszkańców, czyli o prawie 5 tysięcy mniej niż na koniec 2023 roku. Spośród powiatów na plus wyszedł tylko powiat olsztyński.

Stało się tak przede wszystkim dzięki wzrostowi liczby mieszkańców gmin bezpośrednio sąsiadujących z Olsztynem. Największe przyrosty zanotowały gminy Stawiguda oraz Dywity, zwiększyła się też liczba mieszkańców wiejskich terenów gminy Barczewo.

Gminy są przygotowane do tego, by tworzyć dobre warunki dla inwestorów. To powoduje powstanie miejsc pracy, a wtedy deweloperzy widzą potencjał poszczególnych gmin, żeby budować mieszkania i dają możliwość zakupu mieszkań taniej niż w Olsztynie komentował niedawno te dane starosta Andrzej Abako na antenie Radia Olsztyn.

Potwierdzają one zauważalny już od lat trend zmian w rozmieszczeniu przestrzennym ludności w regionie, które są głównie efektem przemieszczeń z miast na otaczające je obszary wiejskie.

Jak wynika z informacji zawartych w opracowaniu "Sytuacja demograficzna województwa warmińsko-mazurskiego w 2023 r." w latach 2000-2023 tylko w 21 spośród 116 gmin regionu liczba ludności się zwiększyła. W grupie tej były m.in. gminy położone w pobliżu Olsztyna i innych miast województwa. Wśród 13 jednostek administracyjnych o przyroście ludności większym niż 10% znalazło się sześć gmin powiatu olsztyńskiego – Stawiguda, Dywity, Jonkowo, Gietrzwałd, Purda i Barczewo, dwie gminy wiejskie powiatu elbląskiego – Elbląg i Milejewo, miasto Lubawa oraz cztery gminy wiejskie zlokalizowane obok miast o tej samej nazwie – Szczytno, Ełk, Iława i Giżycko.

W 95 gminach regionu liczba ludności zmniejszyła się. Gminy o charakterze depopulacyjnym zlokalizowane były głównie w północnej części województwa. Spadek liczby mieszkańców dotyczył również wszystkich gmin powiatu lidzbarskiego, nidzickiego, oleckiego i piskiego, a także miast na prawach powiatu – Olsztyna i Elbląga. Ubytek ludności wyższy niż 10% odnotowano w 60 gminach.

Zmiana liczby mieszkańców według gmin w 2023 r. (za US Olsztyn)

W 2023 r. w wyniku ruchów migracyjnych w 20 powiatach województwa warmińsko-mazurskiego saldo migracji wewnętrznych i zagranicznych przyjęło wartości ujemne. Najniższy współczynnik migracji na 1000 ludności, a tym samym największe wyludnienie spowodowane migracjami, odnotowano w powiatach braniewskim, kętrzyńskim i gołdapskim. Dodatnie saldo wystąpiło tylko w powiecie olsztyńskim.

Saldo migracji ludności na pobyt stały według powiatów w 2023 r. (za US Olsztyn)

1 stycznia tego roku w powiecie olsztyńskim mieszkało 129,9 tys. osób. Więcej, o niecałe czterdzieści tysięcy liczy sobie stolica regionu Olsztyn, w którym mieszka 167,3 tys. osób. Trzecie miejsce pod względem liczby ludności zajmuje miasto (powiat grodzki) Elbląg – 112,9 tys., czwarte powiat ostródzki – 99,1 tys. i piąte iławski – 89,9 tys. mieszkańców.