Książka – przewodnik, ciekawy podcast, piękny film oraz multimedialna strona www – to elementy projektu poświęconego wędrówce szlakiem Marii Zientary-Malewskiej w 130. rocznicę urodzin i 40. śmierci poetki. Finał przedsięwzięcia odbędzie się 15 listopada w Brąswałdzie.
– Być na Warmii i nie słyszeć o kamiennej pani z Brąswałdu, świeczniku z jelenich rogów, zatopionych kluczach pod Unieszewem albo nie usłyszeć hymnu warmińskiego to jakby tu nie być naprawdę. Wszystkie te elementy łączy postać wybitnej mieszkanki tych ziem, Marii Zientary-Malewskiej – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński i przewodniczący Stowarzyszenia Szlak Świętej Warmii.
To poetka, działaczka, nauczycielka, popularyzatorka polskości i wszystkiego, co związane z regionem. W sercu nosiła Warmię, małą ojczyznę, ziemię, która dała jej dom, wykształcenie, miłość i sławę. Nic dziwnego, że na Warmii można znaleźć wiele śladów działalności poetki.
– W roku, którego jest patronką, postanowiliśmy zachęcić mieszkańców, jak i turystów do podróży śladami naszej wielkiej poetessy – dodaje starosta Abako. – Za kanwę opowieści posłużył nam wytyczony w 1994 roku, w 100. rocznicę jej urodzin, pieszy szlak turystyczny im. M. Zientary-Malewskiej.
To liczący 10 km, pieszy szlak turystyczny (zielony), wiodący przez malownicze tereny. Trasa rozpoczyna się we wsi Brąswałd, miejscu urodzin pisarki. Kończy w leżącym na skraju Olsztyna osiedlu Likusy. Całość można przejść w trzy godziny.
Tę drogę Zientara-Malewska wielokrotnie sama przemierzała, podążając do mieszkających w mieście dziadków. A że trasa przebiega pośród malowniczych pagórków lasów, w pobliżu jezior i rzeki, nic dziwnego, że ich obraz poetka uwieczniła w swoich wierszach i legendach. I niech tym właśnie będzie dla nas wędrówka jej szlakiem – powrotem do najpiękniejszego okresu w życiu, dzieciństwa.
W podróży pomoże najnowsze, siódme już wydawnictwo z serii Biblioteczki Świętej Warmii, „Maria Zientara-Malewska. Poetessa Świętej Warmii” autorstwa Kazimierza Kisielewa. Tekst ten można też znaleźć na stronie szlakswietejwarmii.pl/warmińskie szlaki. Tam można również posłuchać nastrojowego podcastu red. Ewy Zdrojkowskiej „Śladami Warmianki”. Spragnionych zaś pięknych obrazów zachęcamy do obejrzenia dokumentu filmowego zrealizowanego przez Jolantę Wiszniewską i Piotra Pacewicza. Ich oficjalna premiera została zaplanowana na 15 listopada i odbędzie się w Izbie Pamięci Marii Zientary-Malewskiej w Brąswałdzie.
Projekt upamiętniający poetkę zrealizowany został przez Stowarzyszenie Miast, Gmin, Powiatów Szlak Świętej Warmii, Powiat Olsztyński, Gminę Dywity i Fundację Prymus. Jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.