Stowarzyszenie Szlak Świętej Warmii przystąpiło do działania

27.02.2023
Olsztyn24.com

W jednym z gospodarstw agroturystycznych w Tomaszkowie pod Olsztynem 24 lutego zebrali się przedstawiciele samorządów, które przyłączyły się do mającego promować subregion Warmii Stowarzyszenia Szlak Świętej Warmii. Powodem wizyty było pierwsze walne zebranie członków stowarzyszenia.

Stowarzyszenie Miast, Gmin i Powiatów – Szlak Świętej Warmii powstało z inicjatywy Powiatu Olsztyńskiego. Zebranie założycielskie odbyło się nieco ponad rok temu, 3 grudnia 2021 roku, na Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim. Dość długo trwała procedura rejestracji organizacji, bowiem decyzję o wpisaniu stowarzyszenia do Krajowego Rejestru Sądowego zapadła dopiero w listopadzie ubiegłego roku. Wpis pozwolił członkom stowarzyszenia na podjęcie normalnej działalności, w tym na zwołanie pierwszego walnego zebrania członków.

- Jesteśmy stowarzyszeniem, które ma prężnie promować Warmię i Mazury, a konkretnie subregion Warmii w tym dwuczłonowym województwie — mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński, przewodniczący stowarzyszenia Szlak Świętej Warmii. - Podczas dzisiejszego spotkania przyjęci zostaną nowi członkowie. Od tego momentu będziemy 33-członowym stowarzyszeniem, bo aż tyle samorządów przystąpiło do Szlaku Świętej Warmii. Są to wszystkie samorządy z Warmii plus samorządy z Bartoszyc czy Kętrzyna, które również chcą wspierać szlak Świętej Warmii.

W programie zebrania było m.in. podjęcie uchwały w sprawie źródeł finansowania stowarzyszenia, w szczególności zaś prac związanych z przygotowanie strategii rozwoju stowarzyszenia. - Strategia stworzy nam możliwości starania się o środki finansowe na budowę pozycji Szlaku Świętej Warmii w naszym regionie — wyjaśnia starosta Abako.

Członkowie stowarzyszenia podjęli też uchwały o przystąpieniu do Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Lokalny Zakątek” oraz Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Ciekawym efektem dzisiejszego zebrania było też podjęcie uchwały w sprawie ustanowienia znaku towarowego Warmijski Kunsztyk (kunsztyk – doskonałość, precyzja w robieniu czegoś – red.). - Kunsztyk Warmijski to konkurs na produkty regionalne, który będziemy ogłaszali co dwa lata i w ramach którego będziemy wybierali produkty polecane turystom i mieszkańcom jako produkty najwyższej jakości — wyjaśnia Andrzej Abako.

- Zmierzamy do tego, żeby poprawić możliwości turystyczne i gospodarcze warmińskiej ziemi. Chcemy być partnerem dla samorządu województwa w zakresie promocji województwa warmińsko-mazurskiego — dodaje starosta olsztyński.

Materiał: olsztyn24.com