Powiat Olsztyński w hołdzie Kopernikowi

17.05.2010

Z okazji ponownego pochówku Mikołaja Kopernika Powiat Olsztyński oddaje artystyczny hołd genialnemu astronomowi. Profesor Lucjan Marzewski skomponował eklektyczną Rapsodię Kopernikowską, czyli muzyczny fresk o bogatej i wszechstronnej działalności Kopernika na Warmii. Prawykonanie światowe Rapsodii Kopernikowskiej w wykonaniu zespołu kameralnego Pro Musiqua Antiqua pod kierownictwem prof. Leszka Szarzyńskiego odbędzie się w środę 19 maja o godz. 18 w Salach Kopernikowskich olsztyńskiego zamku. Serdecznie zapraszamy na ten niezwykły koncert!

To nie jedyne wydarzenie, które powstało przy współpracy Powiatu Olsztyńskiego z okazji największego tegorocznego wydarzenia, jakim jest ponowny pochówek najwybitniejszego mieszkańca Warmii. W czwartek 20 maja olsztyński oddział Gazety Wyborczej wyda specjalną wkładkę do codziennego wydania gazety pod tytułem „Spacerownik Kopernikański". Starostwo Powiatowe w Olsztynie jest partnerem tego wydania. Wkładka jest praktycznym kompendium wiedzy o Koperniku i jego życiu na Warmii. W Spacerowniku znajdą się m.in. informacje o wielkich odkryciach Kopernika, ciekawostki i mniej znane fakty z jego pobytu, a także historie poszukiwań szczątków astronoma. „Spacerownik Kopernikański" będzie dostępny w całym regionie Warmii i Mazur.

_

Kilka słów o Rapsodii Kopernikowskiej
Sposobów na uczczenie pamięci najwybitniejszego mieszkańca Warmii, który 21 maja spocznie ponownie we fromborskiej katedrze, jest bardzo wiele. Powiat Olsztyński, który zapoczątkował w ubiegłym roku głośną kampanię Kopernik Warmiakiem, pragnie oddać artystyczny hołd genialnemu naukowcowi. Wszak Kopernik był wielkim artystą w każdej z dziedzin, którą się zajmował.
- Bogate dokonania Mikołaja Kopernika na Warmii zostały ubrane w piękną muzyczną oprawę o 40-letnim życiu i działalności na naszej ziemi - mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński.        
Wędrówki astronoma inspiracją
Pomysł muzycznego uhonorowania Kopernika narodził się we wspólnych rozmowach władz powiatu i prof. Leszka Szarzyńskiego, kierownika zespołu kameralnego „Pro Musiqua Antiqua".
- Naszą główną ideą była chęć pokazania Kopernika w bardzo szerokim aspekcie jego działalności, jako astronoma, kanonika-administratora, ekonomisty, zasadźmy wsi, medyka, kartografa i reformatora społecznego - mówi Leszek Szarzyński.
Do projektu udało się zaangażować prof.. Lucjana Marzewskiego, wieloletniego dyrektora Instytutu Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, kompozytora muzyki do ponad 100 sztuk teatralnych, 60 utworów chóralnych oraz muzyki instrumentalnej i rozrywkowej. Lucjan Marzewski skomponował eklektyczną Rapsodię Kopernikowską.
- Rapsodia stanowi fresk muzyczny wszechstronnej działalności Mikołaja Kopernika na Warmii - mówi Lucjan Marzewski. - Wędrówki astronoma po XVI-wiecznej Warmii opisane w wielu źródłach historycznych stały się inspiracją do skomponowania dużej formy wokalno-instrumentalnej utrzymanej w klimacie muzyki typowo kameralnej przeznaczonej na sześciu wykonawców.
Gradi, Gnarus i Gloriosus
Rapsodia składa się z pięciu części symbolizujących postać Mikołaja Kopernika. Są to: Introitus (wstęp), Gradi (postać krocząca przodem, odważna, przełamująca trudności, schematy i stereotypy m.in. w nauce światowej), Gnarus (część symbolizująca potęgę wiedzy, znawstwo, rozgłos i sławę oraz pełną świadomość głoszonych myśli), Gloriosus (człowiek chlubny, pełen chwały) i Finis (zakończenie, wieńczące całą działalność na Warmii genialnego Polaka). W utworze Lucjan Marzewski stosuje różnorodne środki wyrazu. Dokonuje syntezy środków archaizujących, neoklasycznych i współczesnych.
- Eklektyzm stylistyczny i fakturalny dzieła stawia przed wykonawcami wysokie wymagania artystyczne, nasycone często fragmentami wirtuozowskimi - mówi Lucjan Marzewski. - Forma cykliczna tej kompozycji nie narzuca całkowitej konieczności wykonania wszystkich bezpośrednio po sobie następujących części. Każda z nich jest osobną narracją muzyczną.
W Rapsodii Kopernikowskiej wykorzystano fragmenty wierszy W. Broniewskiego, M. Kopernika i T. Śliwiaka.
- Rapsodia będzie motywem wiodącym 10 odcinków Cameraty Warmińskiej, które będą gościć do końca tego roku w miasteczkach warmińskich (m.in. Frombork, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Pieniężno, Orneta) - mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński. 

Oficjalny program jubileuszu 750-lecia Warmińskiej Kapituły Katedralnej
i powtórnego pochówku Mikołaja Kopernika
Maj:
20-21 (czwartek-piątek)             
Międzynarodowa Konferencja Naukowa: Warmińska Kapituła Katedralna. Dzieje i wybitni przedstawiciele - Wydział Humanistyczny UWM, Olsztyn - Kortowo, ul. Obitza, sala teatralna

20 (czwartek)
Godz. 18:30
Uroczyste przeniesienie trumny Mikołaja Kopernika z Zamku do Bazyliki współkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie
Godz. 19:00
Bazylika współkatedralna św. Jakuba w Olsztynie - Msza św. Przewodniczy liturgii: Bp Andrzej  Suski Biskup Toruński. Homilia: Abp Wojciech Ziemba Arcybiskup Metropolita Warmiński.

21 (piątek)     
Przejazd trumny ze szczątkami Mikołaja Kopernika przez miasta  warmińskie: Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Orneta, Pieniężno, Braniewo, Frombork.
22 (sobota)    
Godz. 11:00
Archikatedra Wniebowstąpienia NMP we Fromborku - Msza św. i powtórny pogrzeb Mikołaja Kopernika. Przewodniczy liturgii: Abp Józef Kowalczyk, Nuncjusz Apostolski w Polsce. Homilia: Abp Józef Życiński Arcybiskup Metropolita Lubelski.

Godz. 15:00
Archikatedra Wniebowstąpienia NMP we Fromborku - koncert w wykonaniu Filharmonii Toruńskiej i Chóru Akademickiego Astrolabium oraz solistów Teatru Wielkiego w Warszawie.

Godz. 17:00
Kościół św. Katarzyny w Braniewie - koncert Oratorium Braniewskie Mikołaja Kopernika.