Festiwale, koncerty, turnieje, wyścigi kolarskie, dni miast, dożynki, rajdy rowerowe, jarmarki - to zaledwie ułamek z imponującej liczby około 200 imprez i wydarzeń kulturalno-sportowych, które odbędą się w powiecie olsztyńskim w 2011 roku. Przedstawiamy kalendarium imprez i... zapraszamy do wspólnej zabawy!
Kalendarium imprez w powiecie olsztyńskim na 2011 rok
Gmina Biskupiec
- Gala finałowa XV Sukcesy 2010, termin: 18 marzec, miejsce: Biskupiecki Dom Kultury, ul. Matejki 5, spotkanie z wyróżniającymi się Mieszkańcami Miasta i Gminy Biskupiec
- XXXI Wojewódzki Konkurs Zespołów Teatralnych „O Laur Złotej Rybki", termin 10 czerwca, miejsce: Biskupiecki Dom Kultury, ul. Matejki 5, organizator: Biskupiecki Dom Kultury, Festiwal z udziałem dziecięcych i młodzieżowych zespołów teatralnych.
- Rozpoczęcie Biskupieckiego Lata - „Turniej Rycerski o kielich Biskupa Sorboma", termin: 25 czerwca, miejsce: plac apelowy w byłej Jednostce Wojskowej, organizator: Biskupiecki Dom Kultury, od godz. 12-18 Turniej Rycerski. Od godz. 19 - koncert zespołów folklorystycznych.
- XXXI Wojewódzki Konkurs Rzeźby Ludowej i Nieprofesjonalnej, termin: 16 lipca miejsce: Biskupiecki Dom Kultury, organizator: Biskupiecki Dom Kultury, finał konkursu rzeźby artystów amatorów i wystawa pokonkursowa.
- Dni Biskupca - I Dzień, termin: 22 lipca (piątek) - IV Międzynarodowe Święto Folkloru
- miejsce: Amfiteatr Miejski w Biskupcu, Festiwal folkloru. Uroczysta parada ulicami miasta zespołów folklorystycznych ze świata oraz występy uczestników. Koncert zespołu folklorystycznego. II Dzień, termin: 23 lipca (sobota), miejsce: teren miasta, występy zespołów muzycznych z polskiej sceny muzycznej, III Dzień, termin: 24 lipca (niedziela) „Dadajowy zawrót głowy", miejsce: Słoneczny Brzeg nad jeziorem Dadaj, piknik rodzinny - konkursy i zawody sportowe.
- Młode talenty „Dadaj 2011", termin: 6 sierpnia, miejsce: Plaża Słoneczny Brzeg w Rukławkach k/Biskupca (nad jeziorem Dadaj), organizator: Biskupiecki Dom Kultury, uzdolniona wokalnie młodzież wykonuje piosenki z repertuaru polskich artystów.
- Tradycją festiwalu jest, że w Jury zasiada osoba/zespół z kręgu uznanych autorytetów w dziedzinie muzyki.
- V Warmińska Uczta Pierogowa, termin: sierpień, miejsce: Biesowo, organizator: sołectwo Biesowo, Urząd Miejski w Biskupcu, Biskupiecki Dom Kultury, Święto pieroga - kiermasze pierogów i nie tylko, konkursy, występy, zwyczaje warmińskie...
- Zakończenie Biskupieckiego Lata, termin: 27 sierpnia, miejsce: teren miasta, organizator: Biskupiecki Dom Kultury, koncert zespołów muzycznych
- Dożynki Gminne, termin: sierpień/wrzesień, miejsce: teren gminy, organizator: Urząd Miejski w Biskupcu, impreza dożynkowa połączona ze zmaganiami sportowymi i kulturalnymi sołectw gminy Biskupiec.
- Wojewódzki Turniej PN o Puchar Przewodniczącej LZS - Rasząg, 01.05 - 03.05. 2011
- Wojewódzkie Biegi Sztafetowe drużyn 5-cio osobowych - Rasząg IV 2011r.
- II Ogólnopolski Zlot Freerunnerów - Dni Biskupca (22-24 lipiec)
- Wojewódzkie Biegi Przełajowe „Rasząg 2011" - wrzesień 2011r.
- Regaty „O puchar Prezesa BTŻ" V edycja jednoczesne rozpoczęcie sezonu - 7-8 maj 2011 r.
- Regaty „Jana" w terminie 18 - 29.06.11 r. Planowana klasa OPEN (wszyscy na wszystkim) IV edycja.
- IV edycja 24-godzinny wyścig łodzi klasy OPEN. Termin 02 - noc - 03.07.11 r. Bardzo wyczerpująca impreza, niemniej zyskująca coraz większe zainteresowanie
- V wyścig „Regaty przesmykowe" klasa OPEN. Termin 16-17.07.11 r
- V „Wiekowe Regaty OLD-Boyów" minimum 150 lat na łódce 07/08.08.11 r.
- Regaty „O Błękitną Wstęgę Jeziora Dadaj" 18 edycja tradycyjnej imprezy organizowanej przez ZHP, gościnnie na terenie BTŻ 20/21.08.11 r.
- 03. 05 - Wojewódzki Turniej Kartingowy z okazji obchodów Dni Konstytucji.
- 18. 07 - Wojewódzki Turniej Kartingowy z okazji obchodów Dni Biskupca.
- 11. 11 - Wojewódzki Turniej Kartingowy z okazji obchodów Święta Niepodległości.
- 30.07 - Kryterium kolarskie w Biskupcu
- 23.10 - Wyścig MTB w Biskupcu.
Gmina Barczewo
- Luty - Anioł Sukcesu i Barczewianin Roku, CKiPG, organizatorzy: Kapituła Plebiscytu Barczewianin Roku, Stowarzyszenie Każdemu Dać Szansę, Kapituła konkursu Anioł Sukcesu
- miejsce: Dom Kultury
- Luty - Urodziny Feliksa Nowowiejskiego CKiPG, Salon Muzyczny im. Feliksa Nowowiejskiego
- Luty - Regionalne lekcje biblioteczne dla klas I-VI w ramach projektu Skarby z warmińskiej skrzyni-warmiński rok obrzędowy, organizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna w Barczewie i CKiPG, miejsce: Dom Kultury
- Luty - Historia i legendy o Warmii i Mazurach - spotkanie autorskie z ks. Janem Pietrzykiem, organizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna w Barczewie CKiPG, Niepubliczne Gimnazjum w Ramsowie
- 5. Luty - Warmia i Mazury w trójwymiarowym obrazie - spotkanie z Robertem Klimkiem i specjalistą od tworzenia filmów w technice 3D, organizatorzy: CKiPG, MBP, Gimnazjum nr1 w Barczewie, Niepubliczne Gimnazjum w Ramsowie
- Marzec - Dzień Kobiet, organizator: CKiPG, miejsce: Dom Kultury
- Marzec-kwiecień - Lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży szkolnej, organizator CKiPG,
- miejsce: Salon Muzyczny
- Marzec - Międzynarodowy Dzień Teatru, organizator: CKiPG, miejsce: Dom Kultury
- Marzec - Daj kurze grzędę - spotkanie z Jarosławem Borodziukiem, aktorem Teatru Jaracza w Olsztynie, organizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna w Barczewie, CKiPG, Niepubliczne Gimnazjum w Ramsowie
- Marzec/Kwiecień - Konkurs Wielkanocny, organizator: CKiPG, Salon Muzyczny, miejsce: Dom Kultury
- Kwiecień - Ostara - bogini Prusów, czyli o zwyczajach wielkanocnych na dawnych ziemiach Warmii i Mazur - spotkanie z etnografem, pracownikiem Muzeum Warmii i Mazur Elżbietą Kaczmarek, organizator: MBP, CKiPG, Gimnazjum nr 1 w Barczewie, Niepubliczne Gimnazjum w Ramsowie
- Kwiecień - 280 rocznica śmierci Daniela Defoe - występ kabaretu Zębak z MBP dla klas IV-VI chętnych szkół podstawowych z przedstawieniem „Bezludna wyspa", organizatorzy: MBP, CKiPG, zainteresowane szkoły
- Kwiecień - Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej, organizator: CKiPG, miejsce: Dom Kultury
- Kwiecień - miejsko-gminne Spotkania z Poezją Dziecięcą, organizator: CKiPG, Miejska Biblioteka Publiczna w Barczewie, miejsce: Dom Kultury
- Kwiecień-Październik - konkurs fotograficzny Barczewskie pejzaże, organizator CKiPG, miejsce: Dom Kultury
- Maj - Regionalny Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Złota Kaczka", organizator CKiPG, Miejska Biblioteka Publiczna w Barczewie, miejsce: Dom Kultury
- Maj - 165 rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza - spotkanie z podróżnikiem Andrzejem Jadwiszczokiem, autorem książek i naczelnym redaktorem czasopisma Natura, organizator: MBP, CKiPG, zainteresowane szkoły
- Maj/Sierpień - cykl wycieczek rowerowych, organizator: CKiPG
- Maj/Czerwiec - Przeprowadzenie warsztatów rzeźbiarsko - malarskich w ramach projektu międzynarodowego pleneru rzeźbiarsko - malarskiego „Warmia artystycznie", organizator: Hotel Star Dadaj w Ramsowie, MBP, CKiPG, Gimnazjum nr 1 w Barczewie, Niepubliczne Gimnazjum w Ramsowie, Urząd Miejski w Barczewie
- 1 czerwca - Dzień Dziecka, organizator: CKiPG
- 2-4 czerwca - Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. F. Nowowiejskiego, organizator: Komitet Organizacyjny, SIO, CKiPG
- 10-12 czerwca - Dni Barczewa, organizator: CKiPG, miejsce: amfiteatr
- czerwiec - IX Regionalny Spływ Kajakowy, organizator: Dom Warmiński, CKiPG
- 24 czerwca - Barczewski Lato Artystyczne (Noc Świętojańska), organizator: CKiPG, miejsce: amfiteatr
- 10 lipca - Barczewskie Lato Artystyczne, organizator: CKiPG, miejsce: amfiteatr
- 22 lipca - Barczewskie Lato Artystyczne, organizator: CKiPG, miejsce: amfiteatr
- 5 sierpnia - Barczewskie Lato Artystyczne, organizator: CKiPG, miejsce: amfiteatr
- 19 sierpnia - Barczewskie Lato Artystyczne, organizator: CKiPG, miejsce: amfiteatr
- 26 sierpnia - zakończenie lata, organizator CKiPG, miejsce: amfiteatr
- 11 listopada - Obchody Dnia Niepodległości, organizator: CKiPG, Urząd Miejski
- Listopad - Świecowisko- spotkanie z muzyką przy świecach, organizator: CKiPG, miejsce: Dom Kultury
- Grudzień - XVII Powiatowy Przegląd Grup Kolędujących, organizator: CKiPG, miejsce: Dom Kultury
- Grudzień - Mikołajki, organizator: CKiPG, miejsce: Dom Kultury
- Grudzień - Konkurs Bożonarodzeniowy, organizator: CKiPG, miejsce: Dom Kultury, Salon Muzyczny
Gmina Dobre Miasto
- „Warmia i Mazury Pływają", zawody kwalifikacyjne, organizator: Basen „Na Fali", terminy: 5-6 marca 2011r. 2-3 kwietnia 2011r. i 30 kwietnia-1 maja 2011r.
- Mistrzostwa Województwa w Minipiłce Siatkowej Chłopców i Dziewcząt „4", organizator: Miejski Klub Sportowy, termin przybliżony: kwiecień/maj
- XIV Krajowa Wystawa Psów Rasowych, organizator: Centrum Kultury w Dobrym Mieście, termin 1 maja 2011
- Strzeleckie Rodzinne Zawody Integracyjne, organizator: Stowarzyszenie na Rzecz Oświaty
- w Dobrym Mieście, termin 3 maja 2011
- Mistrzostwa Warmii i Mazur w Strzelectwie Terenowym Silhouette, organizator: Stowarzyszenie „Warmińska Grupa Łucznicza", termin 22 maja 2011
- Piknik Wędkarski, organizator: Okręg PZW w Olsztynie Koło Nr 10 Dobre Miasto WARFAMA/Centrum Kultury w Dobrym Mieście, termin 28 maja 2011
- Ogólnopolski Turniej Piłki Siatkowej Młodziczek, organizator: Miejski Klub Sportowy, przybliżony termin maj/czerwiec
- Dzień Dziecka, organizator: Centrum Kultury, termin 5 czerwca 2011
- Powiatowy Dzień Integracji, organizator: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Dobrym Mieście, przybliżony termin czerwiec
- Mistrzostwa Warmii i Mazur w Łucznictwie Terenowym 3D, organizator: Stowarzyszenie „Warmińska Grupa Łucznicza", przybliżony termin czerwiec
- VII Regionalne Spotkania z Folklorem Ukraińskim, organizator: Związek Ukraińców
- w Polsce, Oddział w Olsztynie, termin 11 czerwiec 2011
- Dzień Woźnicy, organizator UKS „Galop" Smolajny, termin 12 czerwiec 2011
- Świętojańska Noc Cudów, organizator: Stowarzyszenie „Kresowiacy", termin 25 czerwca 2011 (może jednak ulec zmianie)
- JazzTeaVal, organizator Centrum Kultury w Dobrym Mieście, przybliżony termin czerwiec
- Bitwa Napoleońska, organizator: Centrum Kultury w DM, termin 1-3 lipca 2011
- Festiwal „Dobremiastock 2011", organizator: Stowarzyszenie „Druga Strona Ognia", termin 14-17 lipca 2011 (może jednak ulec zmianie)
- Letni Jarmark Sztuki i Rękodzieła, organizator: Stowarzyszenie Ekologiczno-Artystyczne „Ręką Dzieło", termin 22-24 lipca 2011
- XX Międzynarodowe Spotkania Rodzin Muzykujących, organizator: Centrum Kultury w Dobrym Mieście, termin 28-31 lipca 2011
- XIV Święto Chleba, organizator: Centrum Kultury w Dobrym Mieście, termin 3 września 2011 (termin może jednak ulec zmianie)
- Hubertus - Smolajny 2011, organizator UKS „Galop" Smolajny, przybliżony termin październik 2011
Gmina Dywity
- 19.02.2011 - Bal w stylu retro dla Seniorów /GOK Dywity
- 19.02.2011 - Turniej Siatkarski MIX Urzędu Gminy Dywity w ZS w Tuławkach
- 26.02.2011 - XI Mistrzostwa Gminne w Tenisie Stołowym Urzędu Gminy Dywity w ZS w Tuławkach
- 11.03.2011 - „MAMA FEST!" - Festiwal Mam/GOK Dywity
- 26.03.2011 - Prezentacje Dziecięcych Form Teatralnych „Fraszka"/GOK
- 8.04.2011 - Gminne Eliminacje do Konkursu Recytatorskiego/GOK
- 29.04.2011 - Rejonowe Eliminacje do Konkursu Recytatorskiego /GOK
- 16.04.2011 Gminny Turniej „Zbijaka" Urzędu Gminy Dywity w ZS w Tuławkach
- Rozpoczęcie sezonu (wiosennego) piłkarskiego na boisku w Słupach Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Słupy i Okolic
- 13.05.2011 - Gminny Przegląd Piosenki „GLISSANDO" /GOK
- 13.05.2011 - Gminny Konkurs Plastyczny Finał /GOK
- 07.05.2011 - Wielki Festyn pod nazwą Dąbrówka „WIELKA RODZINA"/Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Żyć Lepiej" w Dąbrówce Wielkiej
- 7.05.2011 - Festyn Bezpieczeństwa-UG Dywity, OSP Spręcowo
- 14.05.2011 - Polska Biega - Stowarzyszenie Warmińska Wieś w Rożnowie
- 21.05.2011 - IV Turniej Samorządowy, Urząd Gminy Dywity, OSP Brąswałd
- 4.06.2011 - Gminny Dzień Dziecka/UG Dywity + GOK
- 18.06.2011 - SOBÓTKA w Bukwałdzie
- 23.06.2011 - NOC SOBÓTKOWA WE WSI FRĄCZKI/ Stowarzyszenie „Nasza Wieś"
- 20.06.2011 - „Letnie Wrota" podsumowanie roku artystycznego / GOK
- czerwiec - IX Gminny Bieg Przełajowy, III Gminny Turniej Siatkówki na Trawie Urząd Gminy Dywity, OSP Brąswałd (termin może ulec zmianie)
- 16.07.2011 - Łosiery - powrót do tradycji (Parafia Sętal)
- 28.07.2011 - Powiatowy Zlot Rowerowy we Frączkach/Stowarzyszenie „Nasza wieś"
- lipiec - Turnieje w piłkę nożną (gminne, powiatowe i wojewódzkie) Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Słupy i Okolic
- lipiec - Kajakiem po Gminie (data może ulec zmianie) Urząd Gminy Dywity
- 16 lipca - Forum Gadum - Blin - organizator GP Gniazdo Warmińskie
- 7 sierpnia 2011 - Festyn Stulecia - przeżyjmy to jeszcze raz /Stowarzyszenie Przyjaciół Sętala, Sołectwo Sętal, Rzymskokatolicka Parafia św. Mikołaja w Sętalu
- 20.08.2011 - Turniej Gminnych Szóstek Piłkarskich Urząd Gminy Dywity
- 29 sierpień 2011 - Puchar Fourcrossowy - Stowarzyszenie 4XK Kieźliny wspólnie ze Skierniewickim Stowarzyszeniem Rowerowym oraz Klubem Rowerowym Progres z Rybnika
- 27 sierpnia - IV Festyn Archeologiczny - organizator Stowarzyszenie Nasze Gady i Rada Sołecka
- 4.09.2011 - KIERMAS WARMIŃSKI W BRĄSWAŁDZIE /UG Dywity + GOK
- 17.09.2011 - Kulinarne Dziedzictwo w Bukwałdzie/UG Dywity, GOK, Bukwałd
- Dożynki parafialne we Frączkach/ Parafia Frączki, Sołectwo Frączki
- Zawody Lekkoatletyczne Urząd Gminy Dywity, GUKS ASY
- 10 września - Dożynki. Forum Gadum - Kartofel - organizator Stowarzyszenie Nasze Gady i Rada Sołecka
- 15 października 2011 - Rajd z Janem Pawłem II/ Stowarzyszenie Przyjaciół Sętala, Rzymskokatolicka Parafia św. Mikołaja w Sętalu, Stowarzyszenie Turystyki Aktywnej „Kołodrom" - rajd rowerowy
- 15 października - Forum Gadum - Święto Dyni - organizator - GP Gniazdo Warmińskie
- 8.11.2011 - III Przegląd Plastyki Nieprofesjonalnej „Kobiece Impresje" - wernisaż wystawy GOK, SSK „Pojezierze"
- Rozgrywki Młodzieży i Dorosłych w Piłce siatkowej, Urząd Gminy Dywity
- 3.12.2011 - Mikołajkowe Klimaty - Kiermasz Twórców i Rękodzielników/GOK
- 4 grudnia 2011 - Mikołaj jest z Sętala /Stowarzyszenie Przyjaciół Sętala, Sołectwo Sętal, Rzymskokatolicka Parafia św. Mikołaja w Sętalu
- 10 i 17 grudnia - Forum Gadum- Adwent Warmiński - organizator GP Gniazdo Warmińskie
Gmina Gietrzwałd
- Rajd rowerowy szlakiem św. Jakuba - 14 maja 2011, start w Biesalu, Trasa rajdu: Biesal - Jadaminy - Salminek - Guzowy Piec - Guzowy Młyn - Śródka - Tomaryny - Biesal; Rajd jest aktywną wypoczynkową imprezą rodzinną. Uczestniczą w nim dorośli; młodzież i dzieci;
- Noc Świętojańska w Gietrzwałdzie - 24 czerwca 2011, Miejsce: Ulica Ostródzka (zamknięta na czas zabawy) przy Gminnym Ośrodku Kultury w Gietrzwałdzie, Zabawa dla dzieci z osobą prowadzącą, puszczanie wianków na rzece Giłwie, ognisko z pieczeniem kiełbasek, zabawa dla dorosłych przy zespole muzycznym;
- Spotkania Warmińskie Gietrzwałd 2011 - przybliżony termin lipiec 2011, mecze, imprezy, festyny z udziałem m.in. dawnych mieszkańców Powiatu Olsztyńskiego i gminy Gietrzwałd
- Dożynki - 3 września 2011, Miejsce: Wiejski Dom Kultury w Biesalu, Występy lokalnych artystów, kabarety, konkursy, sprzedaż wyrobów regionalnych; stałe konkursy: najlepsza potrawa regionalna; najładniejszy wieniec dożynkowy
- Mistrz Fajerki 2011 o puchar sołtysa Gietrzwałdu - 10 wrzesień 2011, Gietrzwałd (boisko przy Gimnazjum w Gietrzwałdzie), Zawody w fajerkowaniu; kramy z jedzeniem i napojami; zabawa przy zespole muzycznym;
Gmina Jonkowo
- marzec - Mistrzostwa Świata w Rzucie Młotkiem do Telewizora (Organizowane przez Stowarzyszenie PRAFFDATA (lokalizacja - pola w Bałągu)
- 19-20 marca - V rekonstrukcja bitwy pod Jonkowem - Napoleoniada 2011 oraz zawody strzeleckie z broni czarnoprochowej (drugiego dnia imprezy na strzelnicy WKS „10" w Mątkach)
- 3 maja - III Zawody Strzeleckie z okazji uchwalenia Konstytucji 3-go Maja (Strzelnica sportowa WKS "10" w Mątkach"
- maj (prawdopodobnie 7 maja) - Majówka Jonkowska - festyn gminny
- początek lipca - Turniej Piłki Plażowej w Wołownie
- koniec lipca - Festiwal Wioska Teatralna Teatru Węgajty (kontakt: http://free.art.pl/teajty/polish.php)
- 6 sierpnia - IX edycja Turnieju Sołectw
- Ostatni weekend września lub pierwszy weekend października - III Rajd Harcerski szlakiem Napoleona (przy współudziale Hufca ZHP im. Ryszarda Knosały w Olsztynie)
- 11 listopada - IV Zawody Strzeleckie z okazji Święta Niepodległości (Strzelnica sportowa WKS "10" w Mątkach)
Gmina Kolno
- Międzynarodowy Wyścig Kolarski Dookoła Jeziora Luterskiego - 8 maj 2011
- Ogólnopolski Rodzinny Rajd Samochodowy - 28 maj 2011,
- Dożynki Gminne - wrzesień 2011
Gmina Olsztynek
- 11 marca - Gminny Dzień Kobiet
- 13 marca - XIV Olsztyneckie Konfrontacje Rockowe - PRO-ROCK'11
- 21 marca - Dzień Wiosny
- 17 kwietnia - Regionalny Jarmark Wielkanocny
- 18-19 kwietnia - Przegląd Teatrów Szkolnych - ,,Arlekin" 2011
- kwiecień - Święto Poezji Dziecięcej - konkurs rejonowy
- 30 kwietnia - 3 maja - Majówka w skansenie: Poznaj wiejskie zwierzęta (30.04), Tajemnice ciesiołki - pokaz historycznych technik budowlanych (02.05), Święto Przyrody w skansenie (03.05)
- 1-3 maja - Olsztynecka Majówka
- 7-8 maja - VIII Regionalne Ekologiczne Targi Chłopskie
- 15 maja - „Od woja Chrobrego do dziś" - prezentacja grup rekonstruktorów historycznych
- 27 maja - Powiatowy Konkurs Wiedzy o Regionie „Warmiacy i Mazurzy"
- 1 czerwca - Dzień Dziecka w skansenie
- 3 czerwca - Skansen dzieciom: Życie na wsi - pokazy dawnych zajęć wiejskich i ginących zawodów
- Turniej Tańca Towarzyskiego
- Otwarcie sezonu turystyki aktywnej - Integracyjny Rajd Rowerowy „Gościńcem Niborskim"
- 12 czerwca - Festyn Zielonoświątkowy
- 19 czerwca - Niedziela w skansenie - Kura, kogut i kurczątko oraz inne zwierzęce rodziny
- 19 czerwca: Olsztynecki Festiwal Muzyki Młodych „Żółtodziób" i „Złota nutka"
- 27 czerwca - Święto Patrona Miasta
- 9-10 lipca - Dni Olsztynka
- 24 lipca - Festiwal Piosenki Turystycznej Żeglarskiej w Swaderkach
- 24 lipca - Skansen miodem i lipą pachnący
- 30 lipca - Festiwal w Witramowie
- 31 lipca - Niedziela w skansenie: Konik Polski - spadkobierca Tarpana
- 7 sierpnia - Festiwal folkowy „Etnogranie"
- 14 sierpnia - Regionalne Święto Ziół
- 20/21 sierpnia - Festiwal Bałtyjski - w kręgu kultury Prusów
- Pożegnanie wakacji „A nam jest szkoda lata"
- 3 /4 września - IX Targi Chłopskie
- 11 września: Gminne Dożynki
- „40 lat minęło" jubileusz Domu Kultury w Olsztynku
- Europejskie Dni Dziedzictwa
- 24 września: „Śmiech pod strzechą w skansenie" - III Festiwal Kabaretów Wiejskich o Laur Don Kichota
- 1 października - Niedziela w skansenie - Smaki ziemniaka
- 8 października - Jarmark zwierzęcy w Skansenie
- 11 listopada - Dzień Niepodległości
- 6 grudnia - Impreza estradowa dla dzieci „Mikołajkowe Niespodzianki"
- Mikołajkowy Turniej Tańca Towarzyskiego
- 18 grudnia - Regionalny Jarmark Wigilijny
- 31 grudnia - Powitanie Nowego Roku
Gmina Purda
1 maja - Jubileuszowy festyn w Starym Olsztynie z okazji 190-lecia lokacji wsi
24 czerwca - Noc Świętojańska i msza na wodzie w Klebarku Wielkim
2 lipca - IV Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu, Zabawy w Bałdach
30 lipca- Lato z Gimem w Nowej Kaletce
Kwiecień - maj 2011 - VI Mistrzostwa Powiatu Olsztyńskiego w Halowej Piłce Siatkowej Mężczyzn, miejsce: sala OSiR w Jezioranach.
Lipiec 2011 - VI Mistrzostwa Powiatu Olsztyńskiego w Siatkówce Plażowej Parami Kobiet i Mężczyzn, miejsce: boiska na terenie gminy Purda.
Lipiec 2011 - VII Powiatowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Olsztyńskiego, miejsce: boiska piłkarskie w gminie Purda.
Listopad 2011 - IV Mistrzostwa Powiatu Olsztyńskiego w Halowej Piłce Siatkowej Kobiet, miejsce: sala Gimnazjum w Barczewie
Gmina Stawiguda
- 25 luty - Ogłoszenie regulaminu IV edycji tomiku wierszy „Ulepione z wiatru i snu", będącego plonem konkursu dla poetów amatorów „ Spróbuję raz być poetą", koncert poezji śpiewanej, GOK Stawiguda
- 8 marca - Uroczyste obchody Dnia Kobiet - spotkanie pań połączone z prezentacją - jak być piękniejszą, wspólne biesiadowanie, zabawa taneczna, GOK Stawiguda
- Marzec - VIII Przegląd Obcojęzycznych Przedstawień Teatralnych dla szkół gimnazjalnych, GOK
- 11 kwietnia - VII Spotkania Wokalne „KAMERTON 2011", GOK Stawiguda
- 9 maja - IX Warmiński Przegląd Chórów i Zespołów Śpiewaczych „KURLANTKA 2011", Stawiguda
- 23 maja - X Stawigudzkie Prezentacje Teatralne
- 11 czerwca - VI Przegląd Teatrów Wiejskich „POD BRZOZĄ", Bartąg
- 17 czerwca - Podsumowanie roku kulturalnego 2010/2011- koncert z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca w wykonaniu uczestników grup, kół zainteresowań działających przy placówkach kulturalnych gminy, Stawiguda
- 19 czerwca (niedziela) - IV Rodzinny Piknik Lotniczy, miejsce lądowisko Powiatowe w Gryźlinach, pokazy lotnicze, akrobacje lotnicze, pokazy zabytkowych samolotów, balony, spadochroniarze, szybowce, pokaz modelarzy, część artystyczna z koncertem uznanych polskich zespołów
- 2-3 lipca - Regaty O Błękitną Wstęgę Jeziora Wulpińskiego, Tomaszkowo
- 16 lipca - XVII Gminny Festyn „Stawigudiada 2011"
- 17 lipca - Uroczyste obchody 10-lecia powstania kapeli „Kosejder", Stawiguda
- 23-24 lipca - XVI Międzynarodowe Prezentacje Folklorystyczne „Lato w Mojdach 2011", Majdy
- Listopad - VIII Jesienne Spotkania z Poezją- prezentacje poetyckie dla dzieci i młodzieży, Stawiguda
- Grudzień - Wydanie „KALENDARZA GOK 2012" będącego plonem XVIII Otwartego Konkursu Plastycznego.
- Grudzień - V Gminna Wystawa Amatorskiej Twórczości Artystyczne, Stawiguda
Pozostałe imprezy i wydarzenia z gminy Jeziorany i Świątki opublikujemy tak szybko, jak tylko otrzymamy informacje z tych gmin.