Masz ochotę na pieroga – nie zwlekaj, zbieraj rodzinkę i dawaj do Biesowa …

13.08.2010

Już w sobotę -  14 sierpnia 2010 r. przy Amfiteatrze w Biskupcu  oraz w Biesowie mieszkańcy Powiatu Olsztyńskiego ( i nie tylko)  aktywnie spędzą czas smakując i oceniając kulinarne zmagania podczas „IV Warmińskiej Uczty Pierogowej". Nieodłącznie kucharskim wydarzeniom towarzyszyć będą konkursy - „ na najlepszego pieroga warmińskiego"     i „na najlepszego pieroga domowego".

_Organizatorzy zapewniają wszystkim uczestnikom znakomitą zabawę i degustację na najwyższym „podniebnym" poziomie. Służyć temu maja przygotowane specjalnie na tą okazję atrakcje. Celem imprezy       i odbywających się w jej ramach konkursów jest kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o tradycjach kuchni regionalnej Warmii, Mazur i Powiśla oraz promowanie jedynych w swoim rodzaju produktów żywnościowych i potraw - pierogów, specyficznych dla naszego regionu wśród publiczności przybyłej na imprezę - mówi Zofia Wielgus- pomysłodawca i koordynator Warmińskiej Uczty Pierogowej. Spodziewamy się naprawdę wielu odwiedzających, wśród których nie zabraknie osób znanych szerszej publiczności. Panie z Biesowa oraz kilku innych sołectw zaczęły robić już pierogi- w planach jest ulepienie ponad 50 tysięcy sztuk z kilkunastoma rodzajami nadzienia. Uczestnicy WUP będą mogli wziąć udział w licznych konkursach, loteriach a także posłuchać wspaniałej muzyki na żywo- reklamuje wydarzenie Zofia Wielgus.

Konkurs publiczności „Na najlepszego pieroga warmińskiego" odbędzie się przy Amfiteatrze w Biskupcu. Uczestnikami są kucharze z restauracji z terenu gminy Biskupiec Reszelski, .natomiast Konkurs na najlepszego domowego pieroga" odbędzie się w Biesowie (na terenie gminy Biskupiec). Uczestnikami konkursu są sołectwa z terenu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Ponadto podczas imprezy w Biesowie odbędą się również: kiermasz pierogów i innych domowych wyrobów, kiermasz rękodzieła, pokaz wyrobu ciasta na pierogi oraz lepienie pierogów, prezentacja legend i gwary warmińskiej, konkursy dla dzieci i dorosłych (lepienie pierogów, rozpoznawanie farszu).

Część konkursową imprezy będzie prowadził dr Grzegorz Russak - znawca kuchni polskiej, natomiast część artystyczną: w I części - Jagoda Orzołek, w II części - Roman Bartycha    i Narcyz Klik.

Konkursy kulinarne współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

PROGRAM IMPREZY - WARMIŃSKA UCZTA PIEROGOWA - 14 sierpnia 2010 r.

11.00 - 12.30 - Konkurs publiczności „Na najlepszego pieroga warmińskiego" (Biskupiec Reszelski) dla kucharzy z restauracji z terenu gminy Biskupiec

13.00 - 17.00 - „Konkurs na najlepszego domowego pieroga" (Biesowo) dla sołectw
z terenu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Prowadzenie części kulinarnej - dr Grzegorz Russak