NOL-ek dotarł do 10 tysięcy osób

Przez cztery miesiące z NOL-ka, czyli mobilnego centrum bezpieczeństwa powiatu olsztyńskiego skorzystało ponad 10 tysięcy osób. Wśród nich były dzieci, młodzież, osoby starsze i nauczyciele. W Regionalnym Centrum Bezpieczeństwa w Olsztynie 21 grudnia odbyło się podsumowanie projektu.

W spotkaniu wzięli udział Andrzej Abako, starosta olsztyński, insp. Piotr Koszczał, komendant miejski policji w Olsztynie, Zbigniew Załuski, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w olsztyńskim starostwie, funkcjonariuszepolicji i dziennikarze.

- Z przyjemnością mogę stwierdzić, że projektem NOL-ek wstrzeliliśmy się w przysłowiową "10" i że mamy narzędzie, by z wiedzą o zasadach bezpieczeństwa dotrzeć od najmłodszych mieszkanców powiatu olsztyńskiego i Olsztyna po seniorów. Dziękuję olsztyńskiej Policji za wsparcie merytoryczne, a mojej załodze za dobrze wykonane zadanie. Choć projekt jest realizowany dopiero od września, już okazał się sukcesem, bo w każdym miejscu, w którym się pojawia, budzi zainteresowanie i odzew ze strony społeczeństwa. To dopiero początek, bo chcemy dotrzeć do każdej z dwunastu gmin powiatu, i to niejeden raz - mówił Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Dobre porozumienie między samorządem a policją podkreślił także komendant miejski policji w Olsztynie.- Bez tej wzorcowej współpracy nic by się nie udało. Patrząc po obciążeniu NOL-ka, można by się pokusic o stwierdzenie, że przydałaby się druga taka przyczepa edukacyjna. Jak widać, zainteresowanie i zapotrzebowanie jest ogromne - ocenił insp. Piotr Koszczał.

Załoga na co dzień realizująca projekt NOL-ek podsumowała dotychczasowe działania. - Do tej pory zrealizowaliśmy kilkadziesiąt spotkań profilaktyczno-edukacyjnych, zorganizowaliśmy m.in. pogadanki dla młodzieży, kilka festynów, przeprowadziliśmy akcje "Zimowa familiada", "Kino w plenerze", "Wiem, reaguję, czuję", "New challenge - be cool, free", "Seniorady z NOL-kiem". Szkoliliśmy grono pedagogiczne w zakresie przeciwdziałania demoralizacji młodzieży i ochrony prawnej nauczycieli, przeprowadziliśmy debatę z dyrektorami szkół, pedagogami i rodzicami. Z myślę o uczniach zorganizowany został konkurs filmowy pn. "Hejt - ciemniejsza strona internetu!", ale mówiliśmy też o tym, jak korzystać z numeru alarmowego, jak wykonać resuscytację i wiele innych działań - sprawozdawały przedstawicielki realizatorów projektu. - To oczywiście początek naszych działań. Cieszymy się, że to, co wymyśliliśmy, zdaje egzamin, a nasze działania na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców będą jeszcze bardziej profesjonalne i widowiskowe, a przez to skuteczne. To gwarantuje zarówno ciekawe i nieszablonowe wyposażenie wewnętrz eventowej przyczepy NOL-ka, ale też materiały edukacyjne, które możemy wystawić na zewnątrz, jak np. miasteczko ruchu drogowego czy alko- i narkogogle. NOL-ek nie zamierza zimować. Przed feriami zimowymi będzie wykorzystany podczas festynów profilaktycznych, a potem ruszy w dalszę trasę po powiecie olsztyńskim... - podsumował Zbigniew Załuski, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Olsztynie.

NOL-ek, czyli mobilne centrum bezpieczeństwa powiatu olsztyńskiego jest realizowany w ramach konkursu MSWiA "Razem bezpieczniej" im. Władysława Stasiaka. Koszt projektu wyniósł prawie 120 tys. zł, w tym dofinansowanie MSWiA to kwota 99,7 tys. zł, a wkład własny Powiatu Olsztyńskiego - blisko 20 tys. zł.

tekst i zdjęcia: Magdalena Bujewicz-Mydlak