Powiat olsztyński w pigułce

Powiat olsztyński jest największym, zarówno pod względem liczby ludności (129 698), jak i powierzchni (2 838 km2) powiatem województwa warmińsko-mazurskiego. Tworzy go 12 gmin: Barczewo, Biskupiec, Dobre Miasto, Dywity, Gietrzwałd, Jeziorany, Jonkowo, Kolno, Olsztynek, Purda, Stawiguda i Świątki. Ponad 90 procent powierzchni powiatu leży na terenie historycznej Warmii. Tu odnajdą raj inwestorzy poszukujący atrakcyjnych terenów. Rozwój gospodarki ułatwia dobrze rozwinięta sieć dróg gminnych i wojewódzkich.

Przede wszystkim jednak powiat znany jest z lasów pełnych dzikiej zwierzyny, rezerwatów czystych jezior i rzek. To doskonałe miejsce dla tych, którzy uciekają od tłoku i zgiełku wielkich miast. Tu mogą podziwiać naturę, zwiedzić pełne zabytków miasteczka i urokliwe wsie. Niektóre z nich pamiętają czasy najsłynniejszego mieszkańca Warmii, Mikołaja Kopernika, który na Warmii spędził 40 lat.

Jeziora, lasy, wzgórza morenowe i wysoczyzny czynią z powiatu olsztyńskiego wymarzone miejsce dla miłośników jazdy na rowerze, zarówno tej rekreacyjnej, jak i bardziej wyczynowej. Na trasach napotkać można charakterystyczne dla Warmii przydrożne kapliczki, zabytkowe budowle i atrakcyjne widokowo krajobrazy. Wśród nich unikatowy na skalę europejską skansen w Olsztynku, ostoję bobrów na Pasłęce, arboretum w Kudypach, sanktuarium
w Gietrzwałdzie z uznanym przez Kościół miejscem objawień, szaniec pozostały po bitwie wojsk napoleońskich z armią rosyjską, Jezioro Luterskie o wysokiej klasie czystości, dobromiejski skansen z dawnymi pracowniami rzemieślniczymi, Kalwaria Warmińska w Glotowie, staropruskie kurhany sprzed 2300 lat, czy Lawendowe Muzeum Żywe w Nowym Kawkowie. Amatorzy wypraw kajakowych mają do dyspozycji szlaki wodne, w tym dwa największe – Łynę i Wadąg.

W malowniczym i czystym powiecie olsztyńskim warto też skosztować regionalnej kuchni i poznać ciekawych ludzi, których liczba rośnie z roku na rok. Nic dziwnego, bo to miejsce, które tętni życiem i w którym, po prostu, warto być!