Szpital w Biskupcu ma mobilne RTG i USG

05.07.2023

Nowoczesna aparatura diagnostyczna o wartości ponad 677 tys. zł trafiła do szpitala powiatowego w Biskupcu. Zakup umożliwiły środki z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Szpital Powiatowy im. Jana Mikulicza w Biskupcu obsługuje pacjentów z pięciu powiatów w województwie warmińsko-mazurskim. Jego atutem jest profesjonalna kadra, wysoki poziom usług medycznych oraz stale rozbudowywana baza sprzętowa. Ostatnio wzbogaciła się ona o nowoczesne kardiomonitory i mobilne aparaty USG i RTG.

Dyrektor szpitala podziękowała wojewodzie warmińsko-mazurskiemu za wsparcie. – To ogromne wsparcie, bez którego szpital sam nie byłby w stanie kupić tak nowoczesnego sprzętu – mówiła dyrektor Marta Maciejewska. – Cieszymy się z nowego RTG, które zastąpi stare analogiczne urządzenie. Obecnie modernizujemy pracownię, w której będziemy montować sufitowe RTG, ale bardzo się cieszymy z tego nowego sprzętu, bo jest on mobilny. Można nim podjechać do łóżka pacjenta na każdym oddziale. Mobilne są też kardiomonitory, trafią na OIOK, gdzie wcześniej otrzymaliśmy centralę, ale nasze stare monitory nie były z nią kompatybilne. Teraz cały sprzęt będzie w pełni wykorzystany. Cieszymy się też z nowego USG z trzema różnymi głowicami, szczególnie z tej, która posłuży do badań kardiologicznych. Właśnie rozwijamy świadczenia kardiologiczne na oddziale pediatrii, będziemy tu mogli wykonywać m.in. testy omdleniowe u dzieci i młodzieży. Cały sprzęt jest mobilny, więc w zależności od potrzeb będzie jeździł do łóżka pacjenta – wyjaśniła M. Maciejewska.

Kilka dni temu ze wsparcia RARS skorzystał także powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Dobrym Mieście, do którego zakupiono 10 specjalistycznych łóżek o łącznej wartości 68 tys. zł.

- Dzięki nowoczesnemu sprzętowi do naszych placówek medycznych wkracza XXI wiek. Cieszę się, że pan zauważa potrzeby powiatowych szpitali – starosta olsztyński Andrzej Abako zwrócił się do wojewody warmińsko-mazurskiego.

Ten z kolei podkreślił dobre relacje z powiatem. – Cieszę się, że mogłem się przysłużyć pacjentom z Biskupca, powiatu olsztyńskiego i pozostałych powiatów korzystających z usług tutejszego szpitala. Duża w tym zasługa bardzo dobrej współpracy z samorządem powiatowym. Jestem przekonany, że ten sprzęt będzie w Biskupcu bardzo dobrze służył i że przyczyni się do podwyższenia jakości usług, opieki i zwiększenia komfortu pacjentów – powiedział wojewoda Artur Chojecki.

Na spotkaniu nie mogło zabraknąć burmistrza Biskupca, Kamila Kozłowskiego, który pogratulował dyrekcji szpitala skuteczności w zarzadzaniu placówką, dbałości o kadrę i szpitalne wyposażenie.

Sprzęt zakupiony do biskupieckiego szpitala:

1. Kardiomonitor B450 - 24 800 zł - 6 sztuk ze stojakami
  2. Kardiomonitor Biolight Q7 - 21 291,79 zł
  3. Stojak do kardiomonitora - 108 zł
  4. 4.Mobilny aparat USG - 112 208,81 zł – 1 szt.
  1. Mobilny aparat RTG - 394 999,20 zł – 1 szt.

tekst: Magdalena Bujewicz-Mydlak
zdjęcia: Monika Nowakowska