Umowa na NOL-ka podpisana

14.07.2023
Krzysztof Matys

W piątek w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyło się uroczyste podpisanie porozumień i przekazanie środków na realizację projektów z programu MSWiA "Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka. Umowę Powiatu Olsztyńskiego na prawie 100 tys. zł podpisywała Joanna Michalska-Reda, wicestarosta olsztyński.

— "NOL-ek”, czyli Mobilne centrum bezpieczeństwa powiatu olsztyńskiego to nowoczesny projekt profilaktyczno-edukacyjny, który będzie promował zasady bezpieczeństwa w życiu codziennym, w cyberprzestrzeni i na drodze. Skierowany jest do naszej całej społeczności, zwłaszcza do dzieci, młodzieży i seniorów. Oni są najbardziej narażeni na zagrożenia płynące z każdej strony — mówi Joanna Michalska-Reda.

"NOL-ek” będzie przyczepą samochodową przekształconą w mobilne centrum edukacji w zakresie różnych aspektów bezpieczeństwa: związanych z zażywaniem środków odurzających, spożywaniem alkoholu i uzależnień „internetowych”, zagrożeń w ruchu drogowym, związanych z letnim i zimowym wypoczynkiem itd. W zależności od tematyki będzie ona stanowiła „bazę” wystaw, prezentacji i spotkań. Wyposażona w interaktywne pomoce naukowe, gry, gadżety, ulotki, plakaty pozwoli na prowadzenie różnych w treści i formie spotkań profilaktyczno-edukacyjnych skierowanych do różnych grup odbiorców. A ich organizatorami będą partnerzy projektu: Starostwo Powiatowe w Olsztynie, Komenda Miejska Policji w Olsztynie.

Wartość całkowita projektu to prawie 120 tys. zł, z czego 99 700 zł to dofinansowanie z projektu MSWiA, reszta pochodzi z budżetu Powiatu. „NOL-ek” wyruszy w drogę na spotkania najprawdopodobniej już we wrześniu.

Oprócz Powiatu Olsztyńskiego z programu "Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka otrzymały także samorządy: Miasto Gołdap, Gmina Braniewo, Powiat Ostródzki, Powiat Iławski, Miasto Iława, Gmina Kurzętnik, Miasto Elbląg, Gmina Sorkwity, Powiat Kętrzyński.