Wydanie lub przedłużenie zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub pojazdem przewożącym wartości pieniężne.

Sprawę załatwisz podczas wizyty w urzędzie

Wydział Komunikacji i Transportu / parter, pokój nr 16, 18

tel.  89 521 05 22, 89 521 05 24

Przyjmowanie klientów w godzinach:
poniedziałki: 7.30 - 15.30,
wtorek-czwartek: 7.30 - 14.30,
piątek: 7.30 - 13.30

W Internetowej rezerwacji wizyt możesz też wybrać konkretny dzień i godzinę załatwienia sprawy. Wówczas w umówionym terminie zgłoś się do Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Olsztynie.

Wymagane dokumenty

1. wniosek o wydanie zezwolenia — w formie dokumentu wniosek do pobrania poniżej,
  2. załączniki:
  • kopia zaświadczenia o ukończeniu kursu dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych lub pojazdów przewożących wartości pieniężne,
  • kopia orzeczenia lekarskiego potwierdzającego brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym lub przewożącym wartości pieniężne,
  • kopia orzeczenia psychologicznego potwierdzającego brak przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym lub przewożącym wartości pieniężne,
  • dowód uiszczenia opłaty za wydanie zezwolenia,
  • w przypadku załatwiania sprawy przez pełnomocnika wymagany jest dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa (uwaga: własnoręczny podpis na wniosku składa osoba ubiegajaca się o uprawnienie).

Do wglądu:

• dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport, paszport z aktualną wizą, karta pobytu),
  • oryginał orzeczenia lekarskiego, psychologicznego i zaświadczenia o ukończeniu kursu,
  • oryginał dotychczasowego zezwolenia (jeżeli było wydane).

• Wszystkie dokumenty należy składać w oryginałach.
  • Do wglądu: dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport, karta pobytu).
  • Sprawę załatwia osobiście osoba składająca wniosek lub pełnomocnik.
  • W przypadku załatwiania sprawy przez pełnomocnika (odbiór prawa jazdy), wymagany jest dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa, który (jeżeli dotyczy) podlega opłacie skarbowej w wysokości 17 zł na konto — nazwa rachunku: Urząd Miasta Olsztyna: nr rachunku: 09 1030 1508 0000 0008 2310 0003, tytuł opłaty: opłata skarbowa.
  • Zezwolenie wydawane jest na 5 lat, nie dłużej jednak niż na okres wynikający z terminu ważności orzeczenia lekarskiego i orzeczenia psychologicznego.
  • Orzeczenie lekarskie oraz psychologiczne wymagane jest w przypadku ubiegania się o wydanie zezwolenia po raz pierwszy lub w przypadku przedłużenia ważności zezwolenia.
  • Obowiązek przedstawienia zaświadczenia o ukończeniu kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi nie dotyczy funkcjonariuszy i kierujących pojazdami ochotniczej straży pożarnej.

Opłata administracyjna: 50 zł za wydanie zezwolenia.

Opłatę dokonuje się w urzędzie kartą płatniczą lub należy dokonać w domu/w banku/na poczcie przelew na konto:

Nr konta bankowego Starostwa Powiatowego w Olsztynie: 46 1560 0013 2013 1105 7000 0003, tytuł: opłata za wydanie zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub pojazdem przewożącym wartości pieniężne.

Opłata skarbowa: brak.

Termin i sposób załatwienia sprawy

Zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub przewożącym wartości pieniężne wydawane są w terminie do 2 dni od daty skompletowania przez urząd dokumentów kierowcy.

Tryb odwoławczy

Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie za pośrednictwem Starosty Olsztyńskiego, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji odmawiającej wydania.

• Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami.
  • Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego.
  • Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.
  • Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 2013 roku w sprawie kursów dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych i pojazdów przewożących wartości pieniężne.